Transtelex

Ez itt a Transtelex podcast-csatornája.

Listen on:

  • Podbean App
  • Spotify

Episodes

Monday May 04, 2026

✅ Ha fontos neked a Transtelex, támogasd működésünket rendszeres adománnyal, és ha teheted, ajánld fel adód 3,5%-át is, hogy folytatni tudjuk munkánkat! https://transtelex.ro/tamogatas
✏️ A magyarországi választások eredménye nemcsak Budapesten írja át a politikai erőviszonyokat, hanem az erdélyi magyar közösség és politikai képviselete számára is nagyon sok kényelmetlen kérdést vet fel: mi történik akkor, ha az az irány, amelyhez az elmúlt években igazodtak, amit visszhangoztak, amit minden elé és fölé helyeztek, egyik napról a másikra megváltozik? Mi lesz azzal a közösséggel, amelynek világképét, politikai gondolkodását, médiafogyasztását és identitását az RMDSZ teljes beleegyezésével az Orbán Viktor által vezetett Fidesz formálta másfél évtizeden keresztül?
Meghívottaink voltak: 
👉 Markó Béla – az RMDSZ egykori elnöke, aki egy olyan korszakot képvisel, amikor a szervezet még tudatosan törekedett a budapesti politikától való távolságtartásra, és következetesen az „egyenlő távolság–egyenlő közelség” elvét képviselte. Az ő nézőpontjából az is kulcskérdés, mikor és hogyan csúszott át ez a stratégia egyoldalú elköteleződésbe.
👉 Smaranda Enache – emberjogi aktivista, aki évtizedek óta követi a román–magyar viszony alakulását, és jól informált nézőpontból lát rá arra, hogyan változott meg az erdélyi magyar közösség megítélése, és milyen következményei vannak annak, hogy az RMDSZ nemcsak kommunikációs, hanem politikai, intézményi és erőforrás-szinten is szorosan a Fideszhez kötötte magát.
👉 Kiss Tamás – szociológus, aki kutatásaiban részletesen elemezte az erdélyi magyar társadalom politikai attitűdjeit, a magyar–magyar viszony átalakulását, a kettős állampolgárság és a szavazati jog támogatottságát, valamint az erdélyi támogatási rendszer működését és átláthatósági problémáit.
 
 

Thursday Mar 19, 2026

👉 Az erdélyi magyarok a Fidesz kormányzásának hátrányait nem tapasztalják, ezért nem is érzik azt a kormányváltó hangulatot, ami Magyarországon már egyértelmű. Az RMDSZ-t mára teljesen lojálissá tette a Fidesz, amely az elmúlt évtizedben egyértelmű diktatúrát épített ki Magyarországon. Egy esetleges kormányváltás esetén a Tiszának sürgős lenne a külhoni magyarok szavazati jogának rendezése. Bő egy hónappal a magyarországi választások előtt a Transtelex és a Planetárium közös beszélgetésén Lukács Csaba mellett Beke Mihály András újságíró, korábbi magyar diplomata és Stefano Bottoni történész mondta el, hogyan látja az erdélyi magyar közösség politikai mozgásterét, kötődéseit és függőségi hálóit.
📹 A Transtelex és a Planetárium közös eseményéről készült videót a Youtube-on lehet megnézni! https://www.youtube.com/watch?v=VJBajpNTBQY&t
✏️ Szöveges összefoglaló pedig a Transtelexen: https://transtelex.ro/kozelet/2026/03/10/stefano-bottoni-lukacs-csaba-beke-mihaly-andras-transtelex-beszelgetes-orszaggyulesi-valasztasok-2026
📢 Ha fontosnak tartod a Transtelex munkáját, te is segíthetsz, hogy hasonló eseményeket szervezhessünk! Ajánld fel adód 3,5%-át vagy segíts nekünk rendszeres támogatással! https://transtelex.ro/tamogatas

Thursday Mar 19, 2026

👉 A Habsburg Birodalomtól egészen az orosz–ukrán háborúig átívelő történelmi mintákról, ellentmondásokról, „szörnyszülött trianoni Magyarországról” és arról is beszélgettünk Stefano Bottonival a kolozsvári könyvbemutatóján, hogy miért kekeckednek a magyarok a nagyvilággal.
📹 A Transtelex és a Planetárium közös eseményéről készült videót a Youtube-on lehet megnézni! https://www.youtube.com/watch?v=rE2MPTQk7LU&t=530s
✏️ Szöveges összefoglaló pedig a Transtelexen: https://transtelex.ro/kozelet/2026/03/09/stefano-bottoni-konyvbemutato-kolozsvar-planetarium
📢 Ha fontosnak tartod a Transtelex munkáját, te is segíthetsz, hogy hasonló eseményeket szervezhessünk! Ajánld fel adód 3,5%-át vagy segíts nekünk rendszeres támogatással! https://transtelex.ro/tamogatas
 

Thursday Jan 22, 2026

Az erdélyi magyar kulturális szféra néhány szereplőjétől arról érdeklődtünk, ők hogyan látják ezt a kultúrkörnyezetet, milyen hiányosságokat vélnek felfedezni, mi a véleményük a politika és a kultúra kapcsolatáról, illetve az örökzöld kérdést is feltettük: meg lehet-e élni ebből?
Akiket kérdeztünk: 
Mostis Gergő színész, a Planetárium tulajdonosa közösségi térként gondolkodik kultúráról, ahol nem fogyasztást, hanem életformát kínálnak.
Ferencz Nagy Zoltán fiatal irodalmárként és mesterszakos hallgatóként a pályakezdők nézőpontját képviseli.
Könczei Csilla néprajzkutató, etnológus, dokumentumfilm-rendező, a kolozsvári Tranzit Ház alapítója és igazgatója a kulturális intézményépítés tapasztalatát hozza.
György Laura Andrea színész, rádiós tapasztalataival a színház és a média, a kommunikáció harterületeiről érkezik.
Ladó Ágota művészettörténész, muzeológus rendszeresen reflektál kortárs kulturális kérdésekre.

Thursday May 29, 2025

Mi történik, ha az egyház elveszíti erkölcsi iránytűjét, és a hatalom elvárásaihoz igazodik?Hová tűnik a lelkiismeret, amikor politikai lojalitásra cserélik a felelősséget?És mi, erdélyi magyarok: felismerjük-e, hogy ránk is hat mindaz, ami Magyarországon történik?
 
Dr. Perintfalvi Rita teológus, közgondolkodó, a magyar közélet egyik legbátrabb kritikai hangja volt a Transtelex Dialóg vendége. 
 
Ha fontosnak tartod a munkánkat, és szeretnél hasonló videókat, támogasd a Transtelexet! 👉 https://transtelex.ro/tamogatas
 
Kövess minket:
🎯 Facebookon 👉 https://www.facebook.com/transtelex.ro
🎯 Instagramon 👉 https://www.instagram.com/transtelex/

Monday Apr 28, 2025

Ha tetszik a beszélgetés, támogasd munkánkat! ➡️ https://transtelex.ro/tamogatasHa romániai munkavállaló vagy, most az adód 3,5%-ával is támogathatod az egyesületünket! -------------------------
Függetlenség, pénztelenség, sajtóperek, lejáratókampányok – és mégis csináljuk. Miért? Erről beszélgettek:📍 Kiss Anna (Miközöd podcast)📍 Parászka Boróka (Marosvásárhelyi Rádió)📍 Pál Edit Éva 📍 Soós Róbert (Uh.ro)📍 Sipos Zoltán (Átlátszó Erdély)📍 Vig Emese (Transtelex)🎙 Moderált: Józsa Levente (Csakabaj podcast)

Friday Apr 11, 2025

Ha tetszik a beszélgetés, támogasd munkánkat! ➡️ https://transtelex.ro/tamogatas
Ha romániai munkavállaló vagy, most az adód 3,5%-ával is támogathatod az egyesületünket! 
-------------------------
Április 8-án, a Nemzetközi Roma Napon Csíkszeredába vittük a Transtelex Dialógot, hogy nyíltan beszéljünk egy évtizedek óta megoldatlan ügyről: a magyar anyanyelvű roma gyerekek oktatási integrációjáról. 
A magyar anyanyelvű roma gyerekek oktatási integrációja Erdélyben évtizedek óta megoldatlan ügy. Bár az intézmények és a pedagógusok többsége jó szándékkal, elhivatottan dolgozik, a rendszer alapvető problémái nem változtak: a roma gyerekek késve vagy egyáltalán nem kerülnek be az oktatási rendszerbe, az iskolai évek alatt sokan lemorzsolódnak, és csak kevesen jutnak el a középiskoláig. Akik pedig eljutnak, gyakran már csak a fenntartott helyek révén tudnak bejutni, és ott is nehezen maradnak meg.
Meghívottak:
András Lóránd, önkormányzati képviselő, Hargita Megye Tanácsa
Csata Orsolya, újságíró, aktivista
Kiss Tamás, szociológus
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere
Sólyom Andrea, szociológus
A beszélgetést moderálta: Vig Emese, a Transtelex vezető szerkesztője

Wednesday Mar 05, 2025

Ha tetszik a beszélgetés, támogasd munkánkat! ➡️ https://transtelex.ro/tamogatas
Ha romániai munkavállaló vagy, most az adód 3,5%-ával is támogathatod az egyesületünket! 
-------------------------
A nők láthatatlanságának nagyon konkrét következményei vannak. Ha egy társadalom nem veszi észre a gondjaikat, akkor nem is lesz, aki megoldja azokat. És itt nem csak a fizetésekről, az előléptetésekről vagy az erőszakról van szó. Hanem arról is, hogy a társadalmi normák szerint továbbra is a nőknek kell alkalmazkodniuk. Ha egy nő karriert akar építeni, akkor „mindent meg kell oldania” – a háztartást, a gyerekeket, a munkát, mindezt egyszerre. Ha egy nő áldozattá válik, akkor „meg kellett volna előznie”. Ha egy nő vezető pozícióba kerül, akkor „biztos, hogy nem a tehetsége miatt”.
 
A Transtelex Dialóg márciusi kiadásán ezekről a kérdésekről beszéltünk. Nem általánosságban a nőkről, hanem kifejezetten az erdélyi magyar nőkről. Arról, hogy mit jelent ebben a közegben nőként élni, dolgozni, családot alapítani vagy éppen önállónak maradni. Mert az egyetlen módja annak, hogy a nők végre valóban láthatóvá váljanak, az az, ha beszélünk róluk – és ha ők maguk is beszélnek.
Meghívottaink voltak:
 Bokor Zsuzsa – társadalomkutató, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa Ladó Ágota – művészettörténész Selyem Zsuzsa – író, egyetemi oktató
A beszélgetést Zsizsmann Erika, a Transtelex újságírója moderálta.

Friday Dec 13, 2024

Beszéljünk az erdélyi gasztronómiáról!
Mennyire fontos nekünk a gasztronómiai hagyomány?
Mit jelent az erdélyi gasztronómia? Van ilyen egyáltalán?
Gondolunk bármit is róla azon kívül, hogy pityókás kenyér és kürtős kalács?
Ha igen, akkor mennyire becsüljük meg, illetve mennyire tudjuk azt egyáltalán értékelni?
Lehet az erdélyi hagyományokra vendéglátóhelyet építeni? Van rá igény és kereslet?
A beszélgetést Gál László, a Transtelex újságírója vezette, vendégeink voltak: 
- Leopold Erika dramaturgnak tanult, viszont a főzés a szenvedélye. Végzett cukrásziskolát, vezetett lakáséttermet, sőt saját cukrászdája is volt korábban. Írt már étteremkritikát és gasztróblogot is, ő fogja vezetni a Transtelex új rovatát, a Konyhasztorikat.
- Pócsai András végzettsége szerint élelmiszermérnök. Egy évtizedig dolgozott választott szakmájában, majd professzionális konyhagépek értékesítőjeként szerzett hasznos tapasztalatot, mielőtt társával belevágott volna a vállaltan erdélyi konyhát vivő 1568 Bisztró megnyitásába. De vajon neki mit jelent az erdélyi konyha?
- Tímár Krisztina társadalomtudományokat tanult, de nem lett kisebbségkutató belőle. Főzött már sok embernek, főzött már újra régi ételeket, de nem fél kísérletezni az új ízekkel sem. Egy rövid ideig saját vendéglőt is vezetett, jól is ment, de a járvány alatt végül be kellett zárnia. Jelenleg lakáséttermet működtet.

Wednesday Nov 06, 2024

Várhatóan nem az elnökjelöltek karizmája, hanem a mögöttük álló pártok mozgósító ereje fogja eldönteni a romániai elnökválasztást, mert közülük csak George Simion emelkedik ki markáns egyéniségként, hangzott el kedd este a Transtelex Dialógon. A meghívottak azt is megállapították, hogy a progresszív választók az első fordulóban valószínűleg otthon maradnak, a diaszpóra szavazatai okozhatnak meglepetést, továbbá hogy a választások fő tétje az, hogy ki kerül be Marcel Ciolacu mellé a második fordulóba.
Meghívottaink voltak:
Farkas István – a Marosvásárhelyi Rádió és az Erdély TV műsorvezető-szerkesztője, közéleti újságíró, aki nemcsak figyeli a romániai politikai történéseket, hanem véleménye is van róluk;
Kiss Anna – a Miközöd YouTube-csatorna alapítója. Műsoraiban főként politikai és közéleti témákkal foglalkozik, de gyakran vannak jelen a nőkkel, lakhatási és szociális ügyekkel kapcsolatos kérdések is. A Miközöd is sorozatban hozta az elnökjelöltek portréit, sírva nevethettünk időnként a jól sikerült képmásokon.
Székely István Gergő politológus – akinek helyzetelemzését itt lehet elolvasni. Ebben éppen azt fejtegette, hogy Șoșoacă kizárásával megnyílt az út az AUR államfőjelöltje számára a második fordulóba jutásra, illetve a választások után hétre nő a parlamenti pártok száma, mert az SOS Románia Párt mellett mandátumokat fog szerezni a Mircea Geoană volt NATO-főtitkárhelyettest támogató politikai szervezet is. Kormányt viszont újra a jelenlegi koalíció két pártja fog alakítani.

Copyright 2023 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20241125